Cofely sází na komplexnost

Praha 18/11/2015

Společnost COFELY je součástí francouzského koncernu ENGIE (dříve GDF SUEZ), který patří k celosvětově největším firmám v oblasti energetiky a technické infrastruktury. Časopis Development News požádal Martina Šmída, ředitele divize COFELY Facility Services, aby činnost společnosti COFELY přiblížil.

Jak dlouho působí COFELY na českém trhu a jaká je její historie?

Společnost COFELY vznikla v roce 2012 postupným sloučením celkem čtyř firem, které na českém trhu dlouhodobě fungovaly. První byla společnost PREmont, která se oddělila od PRE, a dnes z ní vznikla divize Energetická infrastruktura. Vyrábí trafostanice a instaluje rozvody vysokého napětí. Druhou divizí je původně vyškovské Spectrum, společnost zaměřená především na rozvody nízkého napětí, instalace a servis slaboproudých zařízení. Nyní je z ní divize Technologie budov. Třetí divizí je bývalá společnost ARiS Jičín, výrobce rozvaděčů do 1 000 V, v současnosti divize Průmysl, která se zabývá vším, co souvisí s elektřinou pro průmyslovou automatizaci, a dodává technologická řešení na míru.  Čtvrtou divizí, kterou vedu já, je COFELY Facility Services. Jako celek zajišťuje firma všechno kolem komplexních dodávek energetických řešení – od pokládání kabelů do země přes trafostanice a vedení k rozvaděčům v objektech až po elektrickou instalaci v budovách. Každá divize se zabývá jednou z těchto navazujících činností. Ve finále přijdeme my a chceme se o zařízení dlouhodobě starat a poskytovat služby, které těsně souvisejí s facility managementem, ale jsou zaměřeny především na technickou správu a oblast energetiky.

Jaká je strategie mateřské společnosti?

Skupina ENGIE je globálním lídrem v oblasti energetiky. Zaměstnáváme téměř 170 000 lidí po celém světě v několika divizích. To, co se dnes snažíme dělat, je odklon od klasické centrální energetiky, tj. od skupování velkých tepláren, elektráren apod. Dnes máme jinou strategii, která se ale samozřejmě trochu liší případ od případu, kontinent od kontinentu. Třeba v Chile je rekordní počet slunečních dnů, takže v Jižní Americe se hodně investuje do solárních elektráren. V Egyptě a v okolí Suezského průplavu zase hodně fouká vítr, tudíž tam vznikají větrné parky. Ve skupině tomu říkáme energy-mix. Je to takové správné kombinování a využívání lokálních zdrojů energie. Celosvětově tedy následujeme současný trend, tedy decentralizaci zdrojů. 

Jak dlouho jste v COFELY a za jaký sektor zodpovídáte?

Do společnosti COFELY jsem nastoupil v listopadu roku 2014. Řídím divizi Facility Services a naší ambicí je poskytovat komplexní služby facility managementu. Zodpovídám za ČR s výrazným akcentem na technickou stránku, tj. služby technického charakteru, od elektřiny přes revize, měření, regulace až po systémy vzduchotechniky, ventilace, topení apod. Velmi intenzivně se zabýváme EPC projekty, což je dnes fenomén. Pokud se klient rozhodne využít služeb naší společnosti, jsou pro něho tyto investice takřka bezrizikové. EPC projekt zaručuje, že je financován z dosažených úspor. A dodavatel tyto úspory garantuje. V tomto směru cílíme nejenom na oblast soukromého, ale i veřejného sektoru. Celkový objem trhu FM se dnes v ČR odhaduje kolem 60–100 mld. Kč ročně, podle toho, zda do toho počítáme i státní správu a veřejný sektor. Určitě nemůžeme a ani nechceme konkurovat velkým světovým poskytovatelům facility služeb, naším cílem není získat většinu na trhu. Chceme se od nich odlišit, a to právě svým technickým zaměřením, energetikou a EPC projekty.

Jak vytváříte vztah mezi majitelem a nájemci?

Naším cílem je především spokojenost nájemců. Dobrý facility manager hledá cesty, jak si získat nájemce na svou stranu, jak ho zaujmout, co mu dát navíc… Protože spokojený nájemce se nechce stěhovat, a pokud je budova plná, je zaručena práce i pro facility managera. Další důležitou věcí ve vztahu k nájemcům je podívat se, jestli se u nich nenajdou i jiné činnosti, které s FM zdánlivě nesouvisejí, ale nájemce by je vlastními zaměstnanci dělat nemusel. Ať už jsou to některé podpůrné procesy typu outsourcingu účetnictví, právních či daňových služeb. To jsou činnosti, které se dnes dají rozvíjet i prostřednictvím firem formátu facility services.

Znamená to, že trendem je nabízet komplexní či integrované služby FM?

Ano. Na druhou stranu ale nikdy našim klientům netvrdím, že kompletní FM nebo outsourcing všech podpůrných služeb je jedinou cestou. Vždycky říkám, že je třeba použít selský rozum. Někde to jde, jinde ne. Záleží na různých faktorech – lokalitě, dostupných personálních zdrojích aj. Vím, co můžeme nabídnout. Před pěti lety bych nevěřil, že FM se dá dělat v botanické zahradě, přičemž zaměstnanci budou vybaveni elektrokoly či elektromobily, aby byli šetrní k životnímu prostředí a aby nerušili návštěvníky, kteří tam chodí rozjímat. Elektromobil, který téměř neslyšíte, zalévá rostliny – a to je také FM.

Jak si představujete budoucnost? Kam budou technologie směřovat?

Budoucnost je například ve skladování energie. Říká se, že již je vyvinuta baterie v ceně 3 000 USD, která bude schopná zajistit provoz velkého rodinného domu. Zabýváme se i možností výstavby bateriové elektrárny. Je to ale stále velmi rizikový byznys, protože než za rok zpracujete projekt, tak vývoj v oblasti baterií bude už někde jinde. Technologie rychle zastarávají… Budoucnost klasických služeb FM vidím ve schopnosti odlišit se. V oblasti technické správy jsou to na první pohled drobnosti – třeba při vysokotlakém čištění nemusíme rozvaděče nebo jiná energetická zařízení odpojovat. Neustále nás žene vpřed myšlenka mít služby, byť drobné, s nimiž budeme na trhu výjimeční.

Jaké jsou cíle COFELY Facility Services?

COFELY Facility Services nechce soupeřit velikostí, ale komplexností. Chceme se na trhu prosadit tím, že umíme záležitosti technického charakteru dodat od přípravy projektu přes jeho implementaci, dodávky instalací či technologií až po jejich dlouhodobou správu. Komplexnost ale nechápeme pouze jako dodávku technických řešení, ale například i jako možnost poskytnutí financování projektů. Mluvili jsme o využití alternativní energie. Jednou z našich společností je také COFELY REN, což je solární fotovoltaická elektrárna v Drásově nedaleko Příbrami s výkonem 4mW. Jednak to souvisí s podstatou naší činnosti z historického pohledu, ale dnes se nám to hodí i k tomu, že na elektrárně zkoušíme čištění nanotechnologiemi. Máme tam osm bloků s tím, že část vyčistíme a porovnáváme efektivitu čištěné a nečištěné plochy, takže nám to umožňuje otestovat si na vlastním majetku nové služby, které potom můžeme nabídnout našim zákazníkům. Když tyto alternativní služby nabídneme na trhu, víme, že opravdu fungují a máme to jak dokázat. 

 

Development News 10/2015

 

Přímý kontakt

Miroslav Koláček
Business Development Manager

Tel: +420 725 929 376
miroslav.kolacek@engie.com