BIM na prahu nové éry projektování.

Praha 14/08/2020

BIM je zkratkou anglického Building Information Modeling a stává se novým standardem komplexního projektování budov a technologických celků. Od roku 2022 bude dokonce povinným nástrojem pro projektování všech nadlimitních zakázek financovaných z veřejných rozpočtů. Výhody jsou nesporné. Základem celého systému je 3D model, který výrazně usnadňuje kooperaci jednotlivých profesí. Kabelová, potrubní, vzduchotechnická a další infrastruktura je vedena optimálně v souladu s konstrukcí vlastní stavby. Případné změny je pak snazší koordinovat, což velmi zjednodušuje a zrychluje nejen přípravu ale i vlastní realizaci. Nová technologie se sice zdá na první pohled náročná, ale čísla ukazují, že se čas realizace zkracuje v průměru až o 20 %. Důležitou součástí je také datové uložiště, které obsahuje sdílené informace pro všechny profese ve formátu IFC. Tento formát je nejen datovou základnou pro všechny moderní projekční systémy, ale zároveň umožňuje budoucí využití při pravidelné údržbě, revizích a opravách. Už ve fázi projektu je možné efektivně plánovat servisní náklady a hodnotit tak investici i z tohoto budoucího, nákladového pohledu.

Společnost ENGIE využívá projektování v BIM v podstatné části svých klíčových zakázek nejen v Evropě, ale i v celém světě.

V ENGIE Česká republika již řešíme řadu projektů v tomto formátu. Na jeho plné nasazení jsme připraveni a těšíme se na to, že přínosy BIM budou zajímat nejen veřejný sektor, ale i stále více soukromých investorů, kterým šetří čas i peníze, uvádí Tomáš Burian – vedoucí projektant ENGIE Services a.s. 

 

Přímý kontakt

Miroslav Koláček
Business Development Manager

Tel: +420 725 929 376
miroslav.kolacek@engie.com